TUTORIAL: Prosty retusz zdjęcia w Photoshopie

TUTORIAL: Prosty retusz zdjęcia w Photoshopie

by Kamila, 3 lutego 2014

Na anglojęzycznych stronach można znaleźć bardzo dużą liczbę tutoriali, czyli poradników jak krok po kroku dokonać retuszu zdjęć.  Ułatwiając wszystkim początkującym pracę ze zdjęciami chciałabym zaprezentować przykład jak zrobić bardzo prosty retusz zdjęcia w Photoshopie.

Serdecznie zapraszam do śledzenia mojego bloga, wpisów pojawiających się na facebooku. Postaram się tam regularnie  zamieszczać porady związane z retuszem zdjęć.

 

retusz zdjęcia w profesjonalnym programie photoshop

profesjonalny retusz zdjęć krok po kroku

Krok 1. Pobieramy zdjęcie


Rozpoczynamy pracę nad tym zdjęciem od pobrania go z tej strony. Autor zdjęcia, poprosił o niewielki, dobrowolny datek za zdjęcie  ;-).

Krok 2. Warstwy


Praca w Adobe Photoshop CS 6 powinna opierać się na warstwach (ang. layers) . W tym przypadku, najłatwiej jest duplikować warstwę główną. Dlaczego ma to takie znaczenie? Pracując na wielu warstwach jesteśmy w stanie w każdym momencie edytować, ich ustawienia. W przypadku popełnienia jakiegoś błędu, zamiast korzystać z historii, której ustawienia zależne są od pojemności pamięci RAM naszego komputera, możemy ułatwić sobie pracę usuwając lub zmniejszając przejrzystość poszczególnych warstw.

Otwieramy program Adobe photoshop CS 6 i duplikujemy warstwę z zdjęciem głównym (warstwa -> duplikuj warstwę). Na panelu warstwa klikamy na nową powieloną warstwę dwukrotnie i zmieniamy jej nazwę na pędzel korygujący.

Krok 3. Pędzel korygujący


Teraz naciskamy klawisz ‘J’ – plasterek – pędzel korygujący. Jeżeli wyświetli nam się inne narzędzie musimy najechać myszką na panel po lewej stronie i przysnąć prawym przyciskiem myszki na małą strzałkę w miejscu zaznaczonym na zdjęciu na czerwono. Po rozwinięciu się bocznego menu wybieramy pędzel korygujący.

Praca z tym narzędziem jest banalnie prosta.  Pobieramy próbkę obszaru, który nie posiada skazy i znajduje się blisko miejsca, które chcemy poddać retuszowi. W celu pobrania próbki przyciskamy alt i jednocześnie klikamy miejsce, z którego chcemy pobrać próbkę. Potem (już bez trzymania alt) klikamy na miejsce  gdzie znajduje się widoczna  skaza.   Klikając pozbywamy się niedoskonałości: zmarszczek, blizn, wad na skórze, które widać na zdjęciu.

Kliknij aby powiększyć

Uwaga! Próbka powinna być dostosowana kolorystycznie do danej części twarzy, tak aby kolory pokrywały się bez śladu.

Krok 4. Pędzel mieszający


Duplikujemy ponownie naszą warstwę “pędzel korygujący” i zaczynamy pracę z nowym narzędziem. Pędzel mieszający, jest świetnym narzędziem, którego ustawienia pozwalają na minimalną, ale zarazem widoczną ingerencję w zdjęcie. Umiejętne użycie tego narzędzia pozwala na zachowanie tekstury skóry retuszowanej. Korzystając z tego narzędzia zwróć uwagę na ustawienia, jakie mam zaznaczone poniżej na zielono .  Pamiętaj również, aby pędzel był wyczyszczony ( na zielono zaznaczona okno z kwadratem w środku kratką szaro białą).

Kliknij aby powiększyć

Korzystanie z tego narzędzia jest podobne do malowania obrazów. Przyciskając myszką przechodzimy od jasnych w kierunku ciemnych tonów skóry. Dzięki temu możemy złagodzić cienie na twarzy naszej modelki, wyrównać koloryt skóry.

 

Krok 5. Filtr skraplanie


Ponownie duplikujemy warstwę i korzystamy z  filtra skraplanie (skrót klawiszowy ctr+shift+x). Uznałam, że dodanie lekkiego uśmiechu modelce może podkreślić jej ciekawą urodę. Polecam skorzystanie z mniejszych rozmiarów pędzla (75 to stanowczo za dużo!). Wartość nacisku 45 powinna być odpowiednia.

 Kliknij aby powiększyć

Krok 6. Rozjaśnianie


Ponownie duplikujemy warstwę i rozpoczynamy prace z moim ulubionym narzędziem rozjaśnianiem. Korzystając z tego narzędzia trzeba cały czas kontrolować jego ustawienia. Ja najczęściej korzystam z przedziału od 10-40 światło. I zawsze posługuje się pędzlem miękkim, który daje naturalny efekt lekkiego rozmycia. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam różowym obszary ingerencji rozjaśniania twarzy modelki.

Kliknij aby powiększyć

 

Ostatnim zabiegiem było rozjaśnienie zdjęcia. Tutaj nie duplikując warstwy skorzystałam z opcji dopasowanie – jasność kontrast, automatycznie utworzyła mi się nowa warstwa. Ustawienia jakie zastosowałam : + 28 jasności, + 7 kontrast. Zmieniłam ustawienia krycia warstwy na 40 % (zaznaczone na czerwono).

 Kliknij aby powiększyć

Gotowe! Teraz pozostaje nam już tylko zapisanie zdjęcia w formacie jpg

Zadzwoń!