Na czym polega cyfrowa obróbka zdjęć w Adobe Photoshop?

Na czym polega cyfrowa obróbka zdjęć w Adobe Photoshop?

by Kamila, 26 marca 2014

Często zachwycając się wspaniałą fotografią zastanawiamy się:

  • Jakiego czasu naświetlania użył fotograf?
  • Jaką przysłonę zastosował?
  • Jak uzyskał ten magiczny efekt?

Na te pytania jesteśmy w stanie sobie odpowiedzieć dzięki doświadczeniu jakie nabyliśmy. Czy zwracamy uwagę na  tzw. postprodukcję? Czy zastanawiamy się w jaki sposób i jakimi narzędziami   a samej technice wykonania zdjęcia pomijając bardzo ważny proces.

Doskonalenie warsztatu fotografii powinno zawsze iść w parze z dobrą obróbką zdjęcia. Ja osobiście bardzo sobie cenię program Adobe Photoshop i staram się przede wszystkim w pełni poznać jego potencjał.

Nie oszukujmy się ciężko jednoznacznie powiedzieć jak powinna wyglądać “idealna” obróbka zdjęcia. Zawsze podczas planowania sesji powinniśmy zastanowić się  nad tym jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.   Nie ma więc złotego środka, sposobu na idealną obróbkę, która przyciągnie rzesze widzów i dzięki której nasze prace będą rozchwytywane.

 

Prosta korekta zdjęcia w Adobe Photoshop

778671_10200250747698626_1982722954_o

prosta korekta zdjęcia w Adobe Photoshop

 

Chciałabym wam przedstawić kilka projektów, które wykonałam dla zabawy. Zdjęcia, które wykorzystałam zostały zamieszczone na znanym portalu Devianart.com w zakładce stock image.

 

Podczas niedługiej pracy przy tym zdjęciu korzystałam z programu Adobe Photoshop CS6. Pracę rozpoczęłam od duplikacji warstwy podstawowej i narzędzia “pędzel korygujący”. Jego działanie jest bardzo proste, a przy dużej ilości niedoskonałości na twarzy sprawdza się idealnie. Kolejnym narzędziem był “pędzel mieszający” – przy tym narzędziu największe znaczenie mają jego ustawienia. Kolejnym był filtr skraplania, następnie rozjaśnienie oczu i podkreślenie makijażu, zmiana balansu bieli i kolorów. Przy obróbce tego niedoskonałego zdjęcia zależało mi najbardziej na wydobyciu z modelki maksimum atrakcyjności, pozbywając się zbędnych przedmiotów w tle tj. papier toaletowy 😀

 

Foto manipulacja

Kolejne zdjęcie jest typowym fotomontażem, foto manipulacją. Efekt końcowy składa się z kilku zdjęć : zdjęcia z ogniem (w szklance), zdjęcia papierku, ognia na papierze i zdjęcia głównego widocznego po prawej stronie. Fotomontaż jest jedną z najtrudniejszych form obróbki (a właściwie – przeróbki) zdjęcia.

 

fotomapulacja

fotomanipulacja w adobe photoshop

 

Jeśli podobał Ci się wpis, poleć go znajomym!

Zadzwoń!